6 ciekawostek o Dolinie Popradu, które znajdziemy w zbiorach POLONY

Polona to stworzony przez Bibliotekę Narodową portal, za pośrednictwem którego zbiory Biblioteki Narodowej i innych instytucji są udostępniane bezpłatnie w postaci cyfrowej (https://polona.pl/). Jakie ciekawostki można tam znaleźć o Dolinie Popradu? W tym przypadku skupiliśmy się głównie na Piwnicznej.

Wszystkie poniższe materiały zaczerpnięte z Polony są na otwartej licencji. Wolno zwielokrotniać, zmieniać i rozpowszechniać oraz wykonywać utwór, nawet w celach komercyjnych, bez konieczności pytania o zgodę. Wykorzystując utwór należy pamiętać o poszanowaniu autorskich praw osobistych Twórcy

1. PRZEWODNIKI
Dzisiejsze przewodniki różnią się od tych sprzed kilku dziesięcioleci. Najbardziej urzekły mnie zawarte w nich poetyckie opisy. Dzięki nim możemy z innej perspektywy spojrzeć na omawiane miejsca. Doskonałym przykładem jest prezentowanym poniżej fragment wstępu do przewodnika: "Dolina Popradu i jej uzdrowiska" autorstwa inż. Jana Brzozowskiego (swoją drogą bardzo ciekawa postać).


Dolina Popradu i jej uzdrowiska, Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu, Żegiestów 1935/36 


Dolina Popradu i jej uzdrowiska, Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu, Żegiestów 1935/36, s. 3

Liga Popierania Turystyki, Polskie Koleje Państwowe, Kraków 1937

Lato na letnisku w dorzeczu Dunajca i Popradu, Liga Popierania Turystyki, Kraków 1937

2. FOLKLOR
Dla osób interesujących się folklorem zasoby Polony stanowią nie lada gratkę. Oczywiście sprawdza się tu maksyma "żeby widzieć, trzeba wiedzieć". Przeszukiwanie zasobów biblioteki stawia nam w tym przypadku pewne wyzwania, ale też daje większą satysfakcję.

Pocztówka, 1936


Kajetan Wincenty Kisieliński, Góral od Muszyny




 4. RZEKA POPRAD
Chyba trudno przecenić znaczenie Popradu dla regionu. Kiedyś był jedyną drogą wśród gór i lasów, potem jego funkcja zmieniła się i stał się miejscem rekreacji i odpoczynku.


Lato na letnisku w dorzeczu Dunajca i Popradu, Liga Popierania Turystyki, Kraków 1937,

Dolina Popradu i jej uzdrowiska, s. 33

Pocztówka, 1929





5. WIDOKÓWKI
Wprawdzie obecnie nie panuje taki bum na zbieranie pocztówek jak w latach 90, ale wciąż oglądanie starych widokówek sprawia wielu osobom dużą radość. Sentymentalni użytkownicy poczują się jak w raju po wpisaniu hasła Piwniczna w wyszukiwarkę Polony.

Pocztówka, 1936

Pocztówka, 1937

Pocztówka, Wydawnictwo Sztuka, 1937

Pocztówka 1938


6. PERŁA CZY KRAINA NIC NIE WARTA?
Analiza starych wydawnictw ukazuje nam zupełnie inną zapomnianą rzeczywistość. Pokazuje też zmienność fortuny i losu, który obejmuje nie tylko życie ludzi, ale i krain czy regionów. Z miejsca o którym pisano, że żadnego pożytku nie przynosi (czasy królów) zmieniła się Dolina Popradu w perłę Beskidu Sądeckiego (okres międzywojenny). Zastanawiam się jaki dzisiaj jest jej statut?

Wiktor Ormicki, Eksport drewna w górnem polskiem dorzeczu Dunajca i Popradu, 1927, s.15

Wiktor Ormicki, Eksport drewna w górnem polskiem dorzeczu Dunajca i Popradu, 1927, s. 18

Wiktor Ormicki, Eksport drewna w dorzeczu Dunajca i Popradu, Kraków 1927, s.  5

Opracowanie: T. Ortyl

Popularne posty z tego bloga

Jak powstała "Szkoła nad obłokami"

„O słoneczko wyszło” Wspomnienie Michała Nakielskiego

W lecie ta liczba redukuje się do połowy, a reszta pasie bydło, gęsi i nierogaciznę