Nasz Beskid się zieleni jodłą (...) nasz Beskid to jest nasze godło...

 


Urodził się w nieprzebytych gąszczach stoku góry Radziejowej, tam gdzie opada ona gwałtownie ku huczącym po kamieniach w dole Małej i Dużej Roztokom Ryterskim. Piękna i bujna była jego górzysta ojczyzna. Ale on  wcale o tym nie wiedział”[1].

Tak pisała Maria Kownacka w jedej ze swoich książek, pokazując już w pierwszym zdaniu, że Rogaś nie doceniał piękna przyrody, która go otaczała. Nic dziwnego: był przecież jeszcze mały. Czy jednak my potrafimy docenić malownicze górskie krajobrazy, wśród których rozpościerają się gęste lasy, łąki pełne kwiatów, czyste stumyków i błękit nieba?

Urokliwe Uzdrowisko

Piwniczna-Zdrój jako malownicza miejscowość położona w sercu Beskidu Sądeckiego stanowi prawdziwy raj dla miłośników przyrody i relaksu. Ta urokliwa miejscowość uzdrowiskowa, otoczona górami i zielonymi lasami, przyciąga turystów swoim pięknem oraz różnorodnością atrakcji oferowanych przez naturę i lokalną kulturę. Góry Beskidu Sądeckiego oferują nie tylko spektakularne widoki, ale także mnóstwo możliwości aktywnego wypoczynku. Szlaki turystyczne prowadzące na Radziejową, Przehybę, Wielki Rogacz czy Durbaszkę wiodą przez gęste lasy, malownicze łąki i krystalicznie czyste strumyki zachęcające do pieszych wędrówek, nordic walkingu oraz jazdy na rowerze. W okresie letnim bogata flora i fauna tego regionu stają się nie tylko źródłem wrażeń estetycznych, ale również inspiracją dla miłośników fotografii przyrodniczej.


Miejscowość słynie nie tylko z piękna przyrody, ale także z właściwości leczniczych swoich wód mineralnych. To miejsce, gdzie można nie tylko zrelaksować się w ośrodkach SPA, ale także skorzystać z różnorodnych zabiegów zdrowotnych. Hydroterapia, inhalacje i masaże przynoszą ulgę dla ciała i umysłu.

Magiczne wspomnienia

Maria Kownacka, polska pisarka literatury dziecięcej, zyskała uznanie czytelników dzięki swoim książkom pełnym ciepła, przygód i ważnych przesłań. Jednym z charakterystycznych elementów w twórczości Kownackiej jest pięknie opisana przyroda, a szczególnie krajobrazy Beskidu Sądeckiego, w którym wiele jej opowieści się rozgrywa. Przyroda Piwnicznej pełni istotną rolę w jej książkach, tworząc magiczne tło dla przygód bohaterów. W wielu utworach Kownackiej Piwniczna jest miejscem wypoczynku, akcji czy odkrywania tajemnic. Opisując uzdrowiskowy charakter miejscowości, autorka podkreśla jej korzystny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie.

W „Szkole nad obłokami” przyroda Piwnicznej jest integralną częścią opowieści. Autorka dba o to, by czytelnicy mogli poczuć magiczny klimat miejsca, w którym akcja się rozgrywa. Tytułowa szkoła znajdowała się na Niemcowej, której opisy górskich lasów, strumieni i malowniczych krajobrazów przybliżają piękno Beskidu Sądeckiego, tworząc wyjątkową atmosferę, która oddziałuje na emocje i wyobraźnię czytelników. Książka nie tylko wprowadza do świata przygód, ale również rozwija wrażliwość na otaczającą przyrodę. Opisane piękno lasów, strumieni i górskich szlaków może stać się dla młodych czytelników inspiracją do doceniania przyrody i jej ochrony. Autorka zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz do zrozumienia, jak ważne jest utrzymanie harmonii z naturą.

„Niemcowa, Rytro czy Piwniczna,

przypasuj żywo parę nart!

Sądecka nasza ziemia śliczna,

wspaniały, górski, biały świat […]

 

Nasz Beskid się zieleni jodłą,

wokoło łańcuchami legł!

Nasz Beskid to jest nasze godło,

gdy bielą go pokryje śnieg”[2]

 


W Piwnicznej-Zdroju można znaleźć wiele gatunków roślin. Występuje roślinność alpejska (kostrzewa alpejska) w wyższych partiach gór, ale również roślinność łąkowa (goryczka wiosenna, kuklik pospolity), wodna czy lecznicza (szałwia lekarska). Głównie jednak mamy do czynienia z lasami, w których znajdziemy świerka i jodłę pospolitą, buka zwyczajnego czy modrzewie europejskie. Lasy są również schronieniem dla wielu zwierząt takich jak jeleni, saren, różnych gatunków ptaków (sójki, jemiołuszki, sikory, puchacze, puszczyki), dzików, łasic oraz gadów i płazów. W strumieniach i potokach można również spotkać pstrągi czy lipienie. Tereny te objęte są rezerwatami przyrody, których jest na obszarze Piwnicznej siedem: Hajnik, Las Lipowy Obrożyska, Żebracze, Baniska, Lembarczek, Wierchomla i Okopy Konfederackie. Na terenie można znaleźć pomniki przyrody oraz obszary objęte programem Natura 2000. Całość natomiast składa się na Popradzki Park Krajobrazowy, który jest jednym z najbogatszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo terenów Polski, gdzie zachowały się lasy o charakterze puszczy karpackiej.

Czy więc potrafimy dostrzec piękno piwniczańskiej przyrody i się w niej zakochać?

Magdalena Sokół

Fotografie ilustrujące materiał pochodzą z albumów Marii Kownackiej „Niemcowa  nr 2” i „Niemcowa w zdjęciach. „Szkoła nad obłokami”. Lato 1956” , Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa (http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/publication/56879?tab=1).

Artykuł jest częścią cyklu „Zakochani w przyrodzie” sponsorowanego przez Nadleśnictwo Piwniczna, Lasy Państwowe.


[1] Kownacka M., Rogaś z Doliny Roztoki, Wydawnictwo G&P, Warszawa 2006.

[2] Kownacka M., Szkoła nad obłokami, Wydawnictwo G&P, Warszawa 2021.

Popularne posty z tego bloga

„O słoneczko wyszło” Wspomnienie Michała Nakielskiego

Jak powstała "Szkoła nad obłokami"

W lecie ta liczba redukuje się do połowy, a reszta pasie bydło, gęsi i nierogaciznę