Kobiety w Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowe

Obchodzony 1 marca Dzień Żołnierzy Niezłomnych to święto typowo męskie, gdyż opowiada się dzieje grup partyzanckich, losy poszczególnych żołnierzy – partyzantów, dowódców oddziału. 

Tymczasem w podziemnych organizacjach powojennych niemałą rolę spełniały kobiety jako łączniczki, sanitariuszki itp. W PPAN działającej w najbliższym nam terenie na Sądecczyźnie, określając dokładniej – w lasach pasma Jaworzyny Krynickiej przede wszystkim – było również kilka kobiet zaprzysiężonych, nie licząc tych bezimiennych, które nie będąc członkami organizacji, zaopatrywały oddział w żywność, udzielały schronienia, dostarczały informacji. To o nich także mówiąc o udziale i roli cywilów, powiedział Tadeusz Ryba „to były nasze oczy i uszy”.

Na terenie najbliższym nam było takich pomagających, także kobiet, niemało. W organizacjach podziemnych na Sądecczyźnie i w całym kraju było ich wiele. Ostatecznie dzieliły los skazanych kolegów w procesach przed sądem wojskowym, w których także kobiety skazywano na długie lata więzienia.



Popularne posty z tego bloga

Jak powstała "Szkoła nad obłokami"

„O słoneczko wyszło” Wspomnienie Michała Nakielskiego

W lecie ta liczba redukuje się do połowy, a reszta pasie bydło, gęsi i nierogaciznę