Z Piwnicznej na Radziejową

Widok ze szlaku na Radziejową

Jeśli jesteście w Piwnicznej-Zdrój i nie straszny Wam kilkugodzinny marsz to wybierzcie się na Radziejową (1262 m) - najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego zaliczany do Korony Gór Polskich. 

Początek szlaku turystycznego z Piwnicznej to malownicza ulica Partyzantów. Stroma uliczka płynnie przechodzi w brukowaną drogę polną. Od razu pojawiają się piękne widoki na wschód: bliżej Kicarz, dalej grzbiety pasma Jaworzyny. Droga łagodnie pnie się wśród pól, mijamy szereg malowniczych przysiółków. Po lewej ukazują się Kosarzyska, a za nimi długi grzbiet Eliaszówki. Mijamy niebieski szlak gminny do Kosarzysk i na Niemcowej docieramy do szlaku czerwonego prowadzącego z Rytra na Radziejową. Przechodzimy odcinkiem grzbietowym przez Wielki Rogacz (1182) na Przełęcz Żłobki (1106). Bardzo charakterystyczne obniżenie, ze skałkami po obu stronach tworzy swoistą bramę, a kopulasty grzbiet Radziejowej mamy już na wyciągnięcie ręki. Ostatnie podejście to stroma półgodzinna wspinaczka kamienistym szlakiem, na którym mijamy uśmiechniętych seniorów z kijkami... Radziejowa zaprasza każdego :)

W naszym przypadku wyjście z Rynku w Piwnicznej-Zdroju: 07:00, powrót: 16:00.
Fotorelacja z października 2019

Widok na Rynek w Piwnicznej
Widok na piwniczański Rynek
 


Fragment szlaku turystycznego z Piwnicznej na Radziejową



Czarne jagody - borówki

Krzewiny czarnej jagody zwyczajowo zwanej borówką

Zbocza porośnięte buczyną z domieszką jodły. Niektóre z drzew imponują wysokością.














Znak Kamienny Groń PTTK nad Piwniczną
Kamienny Groń


RADZIEJOWA - kulminacja Pasma Radziejowej, wys. 1262 m; zwornik dla grzbietu odgałęziającego się na pd. przez Obidzę ku Eliaszówce (1023 m); zbud. z piaskowców magurskich; wierzchołek i stoki pokryte dolnoreglowym lasem z bukiem, jodłą i świerkiem; ze szczytu rozległa panorama na Pasmo Jaworzyny, Pieniny, Tatry, Gorce i Beskid Wyspowy; dobre tereny narciarskie (z pobliskiego Wielkiego Rogacza, 1182 m, dwie trasy zjazdowe). Por. Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski, PWN Warszawa 2000, str. 658.

Opracowanie: T. Ortyl, K. Polański

Popularne posty z tego bloga

Jak powstała "Szkoła nad obłokami"

„O słoneczko wyszło” Wspomnienie Michała Nakielskiego

W lecie ta liczba redukuje się do połowy, a reszta pasie bydło, gęsi i nierogaciznę