Doliną Popradu - Światowid 14 luty 1931


Dzisiaj 14 luty - kojarzy nam się głównie z Walentynkami. "Dzień zakochanych" zyskał popularność w Polsce w latach 90. W czasopismach przedwojennych generalnie nie znajdziemy wzmianki o tym święcie, ale możemy znaleźć wiele innych ciekawostek...

Światowid ( ilustrowany tygodnik społeczno-kulturalny) 14 lutego 1931, Rok VIII, nr 7 (340) s. 12

Dolina Popradu należy do najpiękniejszych zakątków Polski. Nic więc dziwnego, że szczególnie w lecie zjeżdżają tu tysiące letników, którzy w Rytrze, Piwnicznej, Muszynie, a przedewszystkiem w Żegiestowie szukają wypoczynku, świeżego powietrza i zdrowia. Oprócz bowiem doskonałych warunków klimatycznych nie brak w dolinie Popradu i źródeł mineralnych, których wartość lecznicza jest już od dawna uznana.
Obecnie cicha dolina Popradu zaludnia się także i w zimie, gdyż odwiedzają ją miłośnicy sportów zimowych i turyści, którzy nie dają się odstraszyć ani mrozom, ani zawiejom śnieżnym.
Decydujące znaczenie dla uprzystępnienia doliny Popradu będzie miała budowa drogi Zakopane - Krynica, która pójdzie przez Czorsztyn, Stary Sącz i Piwniczną. Specjalnie zaś jeżeli chodzi o Żegiestów to kwestią życia i śmierci dla tej perły naszych uzdrowisk jest możliwość jego dalszej rozbudowy po stronie czesko-słowackiej na tzw. Łopacie. Rokowania w tej sprawie prowadzi prof. Walery Goetel z Krakowa, a wszystko wskazuje na to, że zostaną one pomyślnie ukończone, gdyż skrawek ziemi zwany Łopatą nie przedstawia dla Czechosłowacji żadnej praktycznej wartości.
Wzdłuż Popradu od Starego Sącza do Piwnicznej biegnie odwieczny szlak komunikacyjny, łączący Polskę z Węgrami. Najbliższą większą miejscowością po stronie Czechosłowackiej jest Lubowla, odwiedzana często przez kuracjuszy z Żegiestowa, już choćby dla tego, że można tam nabyć pomarańcze po 12 groszy za sztukę! Zapamiętajcie sobie Panowie z Ministerstwa Handlu i Przemysłu! Po 12 groszy za sztukę.
Już choćby dla tych pomarańczy warto pojechać do Żegiestowa czy Muszyny.







Popularne posty z tego bloga

Jak powstała "Szkoła nad obłokami"

„O słoneczko wyszło” Wspomnienie Michała Nakielskiego

W lecie ta liczba redukuje się do połowy, a reszta pasie bydło, gęsi i nierogaciznę